SKD146/16 L140T4
SKD146/16 L140T4
SKD146/16 L140T4
SKD146/16 L140T4
SKD146/16 L140T4
MOQ : 1 Piece
SKD146/16 L140T4 Specification
  • Usage
  • Power Electronics, Rectifiers, Inverters, Motor Drives
  • Power Source
  • External Electric Power
  • IP Rating
  • IP00
  • Output
  • DC
  • Operating Temperature
  • -40C to +150C
  • Response Time
  • Fast
  • Thermal Conductivity
  • High
  • Power Supply
  • Electric
  • Features
  • High Surge Capability, Low Forward Voltage Drop, Fast Recovery, Rugged Package
  • Input
  • DC
  • Interface
  • Bolt Connection Terminals
  • Components
  • Silicon Diode Chips, Encapsulation, Soldered Terminals
  • Product Type
  • Diode Module
  • Application
  • Industrial Automation, Power Control Units, UPS, Welding Equipment
  • Rated Voltage
  • 1600V
  • Supply Voltage
  • 1600V
  • Size
  • L140T4
  • Dimension (L*W*H)
  • 140mm x 55mm x 30mm
  • Function
  • Fast Switching Diode Module
  • Color
  • Black
  • Weight
  • Approx. 1 kg
  • Current Rating
  • 146A
  • Capacity
  • 146A
  • Thickness
  • Standard
  • Frequency
  • DC Application
  • Storage Temperature
  • -55C to +150C
  • Package Type
  • Module Type
  • Mounting Type
  • Screw Mount
  • Housing Material
  • Plastic/Metal Composite
  • Reverse Recovery Time
  • <50ns
  • Number of Phases
  • Single
  • Isolation Voltage
  • 2500V AC
  • Peak Surge Current
  • 2000A
  • Standards Compliance
  • RoHS, CE
SKD146/16 L140T4 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 5-7 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About SKD146/16 L140T4
Experience the dazzling efficiency of the SKD146/16 L140T4 Fast Switching Diode Module-now on offer at the best price through our distributor and supplier network in India. With a terrific isolation voltage of 2500V AC and an exceptional peak surge current of 2000A, this preeminent module is designed for top-tier power electronics applications including rectifiers, inverters, and motor drives. Enjoy reliable, high-speed performance with a rapid reverse recovery time of under 50ns. Pick yours today to boost your industrial automation and power control units with rugged durability and advanced safety standards compliance!
Terrific Industrial Plant Applications and Remarkable Features
Swift Dispatching, Competitive Rate, and Secure Delivery
FAQ's of SKD146/16 L140T4:
Q: How does the SKD146/16 L140T4 benefit industrial automation?
Q: What are the main usage areas for this fast switching diode module?
Q: Where can the SKD146/16 L140T4 be installed at an industrial site?
Q: What is the process for acquiring sample units of this module?
Q: How does the mounting type and build contribute to its application?
Q: What are the key features that make this module preeminent in its class?
A: Highlighted features include fast recovery time (<50ns), high isolation voltage (2500V AC), superior thermal conductivity, and compliance with RoHS and CE standards, ensuring both performance and safety.
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in IGBT Module Category
SK 15 GD 12T4 ET
SK 15 GD 12T4 ET
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Rated Voltage : 220240 V AC